مطالب برتر

بازدید و سرویس موتور اتومبیل خودرو

بازديد و سرويس موتور اتومبيل خودروReviewed by مدير نياز خودرو on Feb 7Rating:

بازدید و سرویس موتور اتومبیل خودرو

سرویس موتور اتومبیل خودرو

مهمترین بخش و یا به عبارتی قلب تپنده در اتومبیل موتور آن است و همانطور که میدانید سلامت و کارکردصحیح این قسمت برای داشتن اتومبیلی به دردخور بسیارضروری است.

بنابراین ما هم از موتور شروع کرده و شرایط بازدید و سرویس آن را بررسی می کنیم:

۱) وجود روغن کافی و با چسبندگی مناسب چه در گرماو چه در سرما از مواردی است که در طول عمر موتور نقش بسزایی دارد. با چک کردن و بازرسی روغن در فواصل۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر از کافی بودن آن در موتور مطمئن شوید، روغن موتور مناسب را با توجه به دفترچه راهنمای خودرو انتخاب کرده و تعویض آنرا با در نظر گرفتن قابلیت های روغن و توصیه های شرکت خودروساز انجام دهید. اگرچه درحال حاضر روغن هایی با پایایی و حفظ قابلیت تا ۴۰ هزارکیلومتر نیز در بازار یافت می شوند اما بخاطر داشته باشیدکه هر پیشرانه ای قابلیت استفاده از این روانسازها را ندارد.توصیه می گردد روغنهای عادی را بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰کیلومتر کارکرد خودرو تعویض نمایید.

۲) گرمای بیش از حد براحتی موتور را دچار صدمه وآسیب می نماید. بنابراین همواره از وجود آب کافی درسیستم خنک کننده پیشرانه (رادیاتور) اطمینان حاصل کرده و در صورت عدم وجود نشتی در کل مجموعه پس ازپیمودن هر ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر اقدام به بازدید آن نمایید. در همین رابطه توصیه می شود بین هر ۸۰۰۰ تا۱۰۰۰۰ کیلومتر تسمه پروانه و یا موتور پروانه رادیاتوربازرسی گردد تا تسمه سالم بوده و لقی آن در حد استانداردباشد و یا موتور پروانه بخوبی عمل کرده و با رسیدن به دمای مشخص شده شروع بکار کند.

۳) به یاد داشته باشید که وجود ضدیخ حتی در فصل تابستان نیز مفید است زیرا همانطور که در زمستان ازانجماد مایع درون رادیاتور جلوگیری می نماید، در فصل گرما هم دمای جوشش آنرا بالا می برد، به هر حال مایع درون رادیاتور را می بایست هر دو سال یکبار بطور کامل تعویض نموده و اقدام به تمیزکردن و رسوب زدایی رادیاتور کرد.

۴) تمیز و سالم بودن فیلترهای هوا و روغن باعث کاهش مصرف سوخت و کارکرد بهتر موتور خودرو میگردد. بنابراین با هر بار تعویض روغن فیلتر هوا را هم عوض کنید و هر دو بار یکبار اقدام به تعویض فیلتر روغن نمایید.

۵) عملکرد صحیح و کامل سیستم جرقه زنی متضمن اشتعال کامل و یکی از فاکتورهای کارآیی مناسب موتوراست. اگرچه به تازگی شمع های جدید و پیشرفتهای وارد بازار کشور شده اند اما بدلیل قیمت بالا هنوز چندان کاربردی ندارند، بنابراین برای ایجاد بهترین جرقه، شمعهای کارکرده را بین ۲۳۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ کیلومتر با شمعهای نو عوض کنید، ضمنا پس از پیمودن هر ۸۰۰۰ کیلومتر لازم است تاکلیه شمعها بازدید و تمیز شوند.

۶) در همین بخش توصیه می شود که پس از هر ۸۰۰۰کیلومتر کارکرد، دلکو مجددا بررسی و احتمالا تنظیم گردد ودر دلکوهای پلاتینی بین هر ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر،پلاتین فرسوده تعویض گردد. با این عمل علاوه بر راحتترروشن شدن موتور، به احتراق کامل و کاستن از مصرف سوخت نیز کمک می کنید.

۷) برای اینکه همواره سوخت کافی به موتور برسد، جا دارد تا هر ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر، پمپ بنزین خودرو ازنظر سلامت بازدید شده و صافی آن تمیز شود. فیلتر سوخت را هر ۱۲۰۰۰ کیلومتر تعویض نموده و اتصالات و شیلنگ های سوخت را بازرسی کنید، در صورت بروز نشتی و یا هرگونه خوردگی در آنها بدون درنگ و با سرعت مبادرت به تعویض آنها با انواع مرغوب نمایید چرا که هرگونه آسیب و کاستی دراین قسمت می تواند خسارات جبران ناپذیری را بهمراه داشته باشد.

۸ )چنانچه‌ نمی‌خواهید بدلیل‌ تخلیه‌ یا دشارژ شدن‌باطری‌ دچار مشکل‌ شوید، پس‌ از طی‌ هر ۵۰۰۰ کیلومترمیزان‌ آب‌ اسید باتری‌ را چک‌ کرده‌ و در صورت‌ کمبود فقط آب‌ مقطر به‌ آن‌ اضافه‌ نمایید. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ آب‌اسید باتری‌ بدلیل‌ برخورداری‌ از اسید سولفوریک‌، قابلیت‌خورندگی‌ شدیدی‌ دارد. بنابراین‌ از تماس‌ آن‌ با پوست‌، لاس‌و حتی‌ بدنه‌ خودرو جلوگیری‌ کرده‌ و در صورت‌ بروز چنین‌موردی‌، بلافاصله‌ سطح‌ تماس‌ را با آب‌ سرد شستشو دهید.به‌ یاد داشته‌ باشید که‌ گاز متصاعدشونده‌ از خانه‌های‌ باتری‌،هیدروژن‌ است‌ که‌ میل‌ انفجاری‌ شدیدی‌ دارد. بنابراین‌ ازمجاورت‌ هرگونه‌ جرقه‌ و یا شعله‌ با آن‌ اکیدا اجتناب‌ کنید.

منبع : سایت نیاز خودرو
 

همچنین مطالعه کنید :

دانلود تحقیق موتور ماشین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

+ 28 = 33