مطالب برتر

دلایل ساییدگی یک طرف لاستیک خودرو

دلایل ساییدگی یک طرف لاستیک خودرو

ساییدگی یک طرف لاستیک خودرو

تایر ها یکی از مهم ترین قسمت های خودرو به شمار می روند چرا که نقطه تماس خودرو با مسیر است. به همین خاطر اثر بالایی در کیفیت رانندگی،‌ایمنی، هندلینگ و خوش فرمانی، شتاب گیری، پایداری، مصرف سوخت و … دارند. اما چون تایر ها معمولا در هر حالتی باز هم وظیفه خود را به هر شکلی انجام می دهند، بسیار کم مورد توجه قرار می گیرند تا آن جا که حس می کنیم دچار پیری زود رس و فرسودگی شده اند.

یکی از موارد فرسودگی و عیب در تیارهای خودرو ساییدگی یک طرف تایر میباشد . پس باید به دنبال پیدا کردن عیب و یافتن راه حل باشیم .

دلایل ساییدگی یک طرف لاستیک خودرو

▪ فرمان (CAMBER) تنظیم نبودن زاویه کمبر
● دلیل ساییدگی تایر به صورت مورب
▪ فرمان (TOEIN) تنظیم نبودن زاویه تواین
● دلایل پله پله شدن تایر
▪ بالانس نبودن چرخ
▪ نامرغوب بودن جنس تایر
● دلایل پله پله شدن یک طرف تایر
▪ سفت گردیدن چرخ به هر دلیل
▪ تنظیم نبودن دستگاه تعلیق
● جابه‌جایی لاستیک‌ها
بسیاری از رانندگان، حتی رانندگان حرفه‌ای از یک اصل مهم در مورد رسیدگی به وضعیت لاستیک‌های خودرو که در افزایش دوام و استفاده بهینه از آنها نیز نقش تعیین کننده‌ای دارد، غافلند. این اصل جا به جایی لاستیک محور یا محورهای عقب انواع خودروی کامیون و دیگر بارکش‌ها می‌باشد. در مورد جا به جایی لاستیک‌های خودرو دو نظریه وجود دارد.
یک نظریه حاکی از آن است که این جا به جایی باید در فواصل معینی انجام شود و نظریه دیگر رعایت فواصل دوره‌ای را الزامی‌ می‌داند و می‌گوید از ساییدگی لاستیک می‌توان زمان جا به جایی را تشخیص داد. ولی طرفداران هر دو نظریه انجام این عمل را برای وسایل نقلیه‌ای که محور جلوی آنها محرک است ضروری می‌دانند، بخصوص اگر این وسایل نقلیه مجهز به لاستیک رادیال باشند که در این صورت عمر لاستیک‌های محور عقب چند برابر محور جلو خواهد بود.اصل جا به جایی لاستیک‌ها عبارت است از: تغییر مکان دوره‌ای چرخ‌ها، با توجه به پارامترهای ظرفیتی و شرایط رانندگی. در اکثر موارد تغییر مکان چرخ‌ها باعث افزایش عمر لاستیک‌ها می‌شود چون با این تغییر ساییدگی لاستیک‌ها به طور یکسان و همزمان انجام خواهد شد. مهم‌ترین اشکالی که از تغییر مکان لاستیک‌ها ناشی خواهد شد، لزوم بالانس کردن مجدد چرخ‌ها می‌باشد. زیرا با جا به جایی، تنظیم آنها به هم می‌خورد.

منبع : سایت نیاز خودرو

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

38 + = 45