مطالب برتر

گرم کن شیشه عقب خودرو

گرم کن شیشه عقب خودرو

گرم کن شیشه عقب خودرو

حتماً مشاهده کرده‌اید که وقتی هوا سرد است، با افزایش دمای داخل خودرو، شیشه‌ها بخار گرفته و دید راننده کم می‌شود. شیشه‌های جانبی در این بحث چندان مهم نیستند ولی می‌توان گفت شیشه عقب نقش بسیار اساسی دارد به نحوی که اگر بخار بگیرد راننده کارایی آینه‌ها را نیز از دست داده و نمی‌تواند کنترل کافی روی خودرو داشته باشد.

گاه فقط به علت بخار گرفتن شیشه تار نمی‌شود، در بسیاری مواقع به علت بارش برف و باران، شیشه عقب کاملاً پوشیده می‌شود. در هوای سرد، آب روی شیشه به راحتی یخ می‌زند و راننده را دچار مشکل بزرگی می‌کند. همچنین وقتی برف روی شیشه می‌نشیند، شیشه کاملاً پوشیده شده و دید راننده مسدود می‌شود. در این حالت راننده نمی‌تواند از طریق آینه‌های داخل خودرو عقب را مشاهده کرده و خودروهای پشت‌سر را ببیند. این وضعیت می‌تواند در بسیاری مواقع موجب حادثه شود. پس برای رفع آن باید دستگاه و یا سیستمی از محدودشدن دید عقب جلوگیری کرد. در این مورد از شیشه گرمکن استفاده شده، بخار آب درون اتاق خودرو وقتی به شیشه سرد برخورد کرده به دلیل میعان تبدیل به قطرات آب شده و شیشه کاملاً مرطوب و خیس می‌شود.

شاید سرمای شیشه جلو و عقب بیشتر از شیشه‌های جانبی باشد. سرمای شیشه جلو را می‌توان با حرارت بخاری از بین برد به گونه‌ای که دمای سطح داخلی شیشه با دمای داخل خودرو یکسان شود. اما عقب خودرو و شیشه عقب به دلیل طولانی بودن مسافت نمی‌توانند از حرارت بخاری استفاده کنند. در بسیاری مواقع هوا نیز آنقدر سرد نیست که از بخاری استفاده کنید. پس شیشه عقب باید به صورت موضعی گرم شود. این وضعیت توسط شیشه گرمکن عقب کاملاً امکان‌پذیر است. اگر به شیشه عقب بسیاری از خودروها دقت کنید، خط‌های افقی را می‌بینید که به موازات هم در طول شیشه کشیده شده‌اند. در حقیقت این خط‌ها همان شیشه گرمکن هستند.

شیشه گرمکن یک المنت است که با برقراری جریان در آن شروع به گرم‌کردن شیشه می‌کند. زمانی که سوئیچ باز است، شما با فشار دادن کلید گرمکن عقب، باعث می‌شوید جریان برق وارد گرمکن عقب شده و شیشه عقب گرم شود.

در اثر همین گرم شدن، یخ شیشه عقب آب می‌شود. بخار گرفتگی آن از بین رفته و قطرات آب روی آن کنار می‌رود. در نتیجه شیشه عقب کاملاً تمیز شده و راننده می‌تواند از طریق آینه داخل خودرو به راحتی پشت‌سر را ببیند.

بخار شیشه در روزهای سر به دلیل میعان میباشد Tداخل خودرو نسبت به خارج از خودرو سرد تر می باشد وهمین امر باعث میشود که بخار آبی که درون خودرو وجوددارد به شیشه چسبیده و پس از سرد شدن تبدیل به بخار آب شود .

شیشه گرم کن در واقع یک المنت است که با برقراری جریان در آن شروع به گرم کردن شیشه می کند.

هنگامی که سوییچ روشن است با فشاردادن کلید گرمکن شیشه عقب جریان برق وارد گرمکن شده وشیشه عقب را گرم نگه میدارد. دراینصورت از یخ زدن وبخار گرفتگی شیشه عقب جلوگیری شده وکنار میروند. از اینرو شیشه عقب همیشه تمیز مانده وراننده از طریق آیینه داخل خودرو به راحتی میتواند جاده وخودروهای پشت سر را ببیند واز بروز خطرات جلوگیری نماید.

ناگفته نماند که قدرت این المنت بسته به شیشه و خودروهای متفاوت فرق دارد .

مدار آن تشکیل شده از:

۱- باطری

۲- اتومات استارت

۳- آمپر متر

۴- سوییچ

۵- جعبه فیوز

۶- کلید یکپل جلو داشبورد

۷- چراغ هشدار دهنده روش بودن گرم کن

این المنت به صورت فابریک در شیشه ها جای داده شده است و دو سر سیم آن بیرون گذاشته شده است .

یک سر این سیم به بدنه متصل میگردد وسر دیگرباید به جریان مثبت متصل می گردد.

جریان مثبت ابتدا از باطری به سر اتوماتیک استارت ازآنجا به آمپر مترمی رود وبعد از آن به BT سوییچ میرود.

با باز کردن سوییچ برق BT به Ignition برقرار میشود و پس از عبور ازفیوز اختصاصی به کلید مخصوص شیشه گرمکن میرود وپس از عبور از لامپ هشدار دهنده روشن بودن گرمکن که در جلوآمپر نصب گردیده ( با فعال شدن شیشه گرمکن این چراغ نیز روشن میشود ونشانه این است که شیشه گرمکن فعال است ) به سر دیگر شیشه گرمکن میرود ومدارخود را پس از عبور از المنت عقب در بدنه تکمیل می کند

حال در صورت باز بودن سوییچ و بستن مدار شیشه گرمکن به وسیله کلید مخصوص خود چراغ هشدار دهنده روشن میشودو گرمکن نیز فعال میشود وشروع به گرم کردن شیشه می کند شیشه گرمکن تا مادامی که کلید مخصوص آن یا سوییچ باز است فعال می باشد.البته این کلید در برخی از خودرو های جدید مانند تندر ( در مدل e)در صورت خاموش نکردند دستی بصورت خودکار پس از زمان خاصی ( حدود ۱۲ دقیقه) خاموش خواهد گردید .

منبع : مقالات سایت نیاز خودرو

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

16 − = 13